Pielęgnacja granitu

Jeśli wnętrza, w których mieszkasz, wyposażone zostały w elementy z granitu – z pewnością zastanawiasz się, w jaki sposób prawidłowo podejść do ich pielęgnacji. Jak sprawić, aby granitowe blaty, posadzki lub parapety codziennie zachwycały swoim blaskiem, bogactwem koloru i tym wyjątkowym urokiem, tak charakterystycznym dla kamienia naturalnego?

Preparaty pielęgnacyjne do granitu.

Środki tego typu są tak naprawdę najlepszym rozwiązaniem – skutecznym i bezpiecznym. W wielu przypadkach posiadają też właściwości impregnujące, co jest również istotnym atutem. Z ich pomocą z łatwością usunięte zostaną zanieczyszczenia różnego typu. W kwestii wyboru odpowiedniego preparatu, warto skonsultować się z producentem wyrobów granitowych.

Innym, zalecamy preparatem jest… ciepła woda. Jednak należy pamiętać, aby nie była destylowana lub zmineralizowana. Dla skuteczności można dodać odrobinę delikatnego płynu do mycia naczyń. Trzeba jednak pamiętać o spłukaniu granitu chłodną wodą, wytarciu powierzchni do sucha, a także wypolerowaniu bardzo miękką ściereczką.

Znajoma poleciła… czyli 7 grzechów głównych popełnianych podczas konserwacji powierzchni z kamienia naturalnego.

Niestety, mimo popularności granitowych elementów stosowanych we wnętrzach, wyjątkowo często spotkać się można z mylnymi przekonaniami i zaleceniami, których rezultaty mogą być w gruncie rzeczy opłakane. Sięganie po specyfiki o silnym działaniu, które na co dzień wykorzystujemy w kuchni lub łazience, wcale nie jest dobrym pomysłem. Mogą one trwale wpłynąć na wygląd powierzchni, a przecież pragniemy cieszyć się jej walorami wizualnymi przez długie lata.

  • 1: płyny do mycia szyb oraz do czyszczenia mebli - W ich składzie, w wielu przypadkach znajdują się substancje niekorzystnie wpływające na strukturę granitu. W rezultacie, stosowanie tego rozwiązania, mimo że jest tanie oraz łatwo dostępne, może spowodować zmatowienie i przebarwienia.
  • 2: preparaty na bazie kwasu lub zasad - Zastosowanie ich może spowodować trwałe zmatowienie, lub nawet odbarwienie powierzchni. Sięganie po nie bardzo szybko odbije się na kondycji powierzchni, pozbawiając ją blasku i intensywności kolorów.
  • 3: szorowanie drucianą szczotką - Granit to materiał bardzo wytrzymały i trwały, jednak wymaga, mimo wszystko, pewnej delikatności podczas regularnych zabiegów konserwacyjnych. Do jego wyczyszczenia wystarczą miękkie ściereczki. Druciane akcesoria zostawmy do innych zastosowań oraz powierzchni wymagających szorowania.
  • 4: wycieranie i wcieranie plam - Plamy z różnego typu cieczy należy jak najszybciej usunąć, jednak absolutnie nie należy wykonywać ruchów kolistych. Struktura kamienia jest podatna na wchłanianie cieczy (jest higroskopijna), dlatego łatwo trwale wetrzeć w głębsze warstwy substancje o nieprzyjaznym dla granitu pH lub w trudnym do usunięcia kolorze.
  • 5: pozostawienie do samoistnego wyschnięcia po umyciu wodą - W ten sposób na powierzchni pojawią się nieestetyczne smugi, które nieszczególnie będą prezentowały się zarówno przy dziennym, jak i sztucznym świetle.
  • 6: zbyt rzadkie sprzątanie - Piasek na posadzce przyniesiony z zewnątrz, a także pozostawiony na blacie, rozlany sok… To prosta droga do zniszczenia powierzchni. Powierzchnie granitowe najlepiej sprawdzają się tam, gdzie duży nacisk kładzie się na czystość i często sprząta.
  • 7: zapominanie o regularnej impregnacji - Jest to zabieg, który powinien być wykonywany cyklicznie, najlepiej raz w roku. Do tego celu przeznaczone są odpowiednie preparaty. Substancje te tworzą na powierzchni powłokę ochronną, przez co staje się ona mniej podatna na uszkodzenia.

Pamiętaj!

Korzystanie z profesjonalnych preparatów przeznaczonych do czyszczenia granitu, pozwoli na utrzymanie powierzchni z kamienia w dobrym stanie, przez długie lata. Dlatego warto zainwestować w sprawdzone i polecane przez fachowców rozwiązania.


Masz pytania? Zadzwoń! 
(+48) 509 637 868
poniedziałek – piątek: 8:00 – 17:00
biuro@orangestone.pl